Рецепт што ниту една жена нема да го игнорира: Палачинки што не дебелеат!

Палачинките се десерт без кој многумина не би можеле да живеат, дури ни за време на диетата

Рецепт што ниту една жена нема да го игнорира: Палачинки што не дебелеат!

Потребни состојки:
  • 45 грама овесни снегулки
  • 55 грама кокосово брашно
  • 45 грама просо
  • Прстофат сол
  • 1 лажица кафеав шеќер или мед
  • Половина пакување прашок за печиво или 1 лажица сода бикарбона
  • 1 лажица безглутенско брашно
  • 2 јајца
  • 200 милилитри млака вода
  • 1 лажица маслиново масло
Начин на подготовка:

Во мелница за каде смелете ги овесните снегулки, кокосовото брашно и просото. Погрижете се сите состојки да бидат фино измелени, особено овесните снегулки. Потоа префрлете ги во поголем сад и додајте ги и останатите состојки. Оставете ја смесата да отстои 15-тина минути во фрижидер.

Следен чекор е подготовката на палачинките. Внимавајте да не сипете преголема количина во тавата, бидејќи во тој случај палачинката ќе ви излезе дебела и не толку вкусна. Печете од едната страна додека не порумени и потоа свртете од другата.

Палачинката можете да ја сервирате со комбинација од мед и какао во прав – совршен додаток на овој необично вкусен десерт. По желба, декорирајте со свежо овошје.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар