Работи што не помислувате да ги исчистите

Работи што не помислувате да ги исчистите

Честопати ги занемаруваме, а на нив треба редовно да им се обрнува внимание. Бацилите се појавуваат на места кои често забораваме да ги исчистиме. Но, хигиената треба да се запази во секое делче од домот.

Работи што не помислувате да ги исчистите

Телефони

Статични или мобилни, овие апарати се често на нашето уво или во раце, па затоа се и број еден пренесувачи на бактерии и вируси. Исчистете ги со меко крпче и алкохол, внимателно на сите ќошиња и дупчиња.

Работи што не помислувате да ги исчистите

Завеси во када

Секој ден стануваат влажни, што ги прави одлична подлога за создавање мувла. Кога ќе ги видиме нечисти, ги заменуваме со нови, наместо да ги сочуваме и да ги чистиме редовно.

Работи што не помислувате да ги исчистите

Канти за ѓубре

…особено оние кои се во бањата и кујната. Испразнувањето на ќесите со ѓубре не е и чистење на кантата. Откако ќе ги отстраните ќесите, измијте ги кантите со средство за чистење.

Работи што не помислувате да ги исчистите

Машина за миење садови

Ако одблизу погледнете во вашата машина за миење садови, ќе видите црни дамки, а во некои случаи и мувла. Истото важи и за гумените делови од вратата на фрижидерот.

Работи што не помислувате да ги исчистите

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот

Поврзани содржини

  1. Ивана Reply

    Тастатура! 🙂

  2. Весна Reply

    И те како ми текнува да ги ичистам набројаните. Мислев ке ми предложите и други места, бидејки реално ги има многу 🙂

Остави коментар