Природен лек за најстарата болест на светот

Природен лек за најстарата болест на светот

Гихт е воспаление на зглобовите кое на народот му е познато како најстарата болест на светот – постоењето на овој вид артритис е забележано уште во времето на древен Египет. Станува збор за воспаление проследено со силна болка, црвенило и отекување предизвикани од насобирање на мокрачната киселина. Таа најчесто се исфрла од телото преку урината, но ако во организмот постои зголемена количина од оваа киселина, или пак бубрезите не ја елиминираат правилно, тогаш доаѓа до нејзино кристализирање. Овие остри кристали се насобираат во зглобовите, најчесто во стапалата и создаваат силна болка.

Природен лек за најстарата болест на светот

Постојат повеќе лекови кои можат да ви помогнат да се справите со оваа непријатна состојба, но доколку сте од оние личности кои преферираат природна алтернатива, ви препорачуваме рецепт од само 4 состојки со кој успешно ќе се изборите со гихтот.

Потребни состојки:
  • Шака стебла од целер (не ги вклучувајте коренот и лисјата)
  • 1 парче свеж ѓумбир (со големина од 2 до 3 сантиметри)
  • Половина свежа краставица со средна големина
  • Сок од половина лимон, по желба
Начин на подготовка:

Ситно исечкајте го целерот, ѓумбирот и краставиците, а потоа ставете ги во блендер и добро измешајте. Откако ќе завршите, сипете ја мешавината во чаша и додајте го сокот од лимон. Испијте ја оваа напивка веднаш, бидејќи најдобро делува додека е свежа.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар