Полнети домати: Совршен летен и лесен ручек

Полнети домати: Совршен летен и лесен ручек

Доматот ја апсорбира аромата кога го ставате во рерна, а кога ќе го наполните со ароматична смеса ќе добиете неверојатен ручек без многу напор. По желба можете да додадете и кашкавал за да го подобрите вкусот.

Полнети домати: Совршен летен и лесен ручек

Потребни состојки:

 • 400 грама домати
 • 100 грама кромид
 • 2 јајца
 • 4 лажици брашно
 • 1 лажица масло
 • 1 лажица млеко
 • Свежо мелен бибер
 • 2 чешниња лук
 • 1 лажица магдонос
 • Пелат домати
 • Мајчина душичка
 • Босилек

Начин на подготовка:

 • Пресечете го горниот дел од доматите и издлабете ги со лажица.
 • Во тава загрејте масло и динстајте го ситно исечканиот кромид. Додајте го и исечканиот лук, динстајте уште малку, па додајте го исечканиот магдонос.
 • Изматете ги јајцата и додајте брашно, млеко, свежи зачини и бибер.
 • Измешајте ги јајцата со кромидот, лукот и магдоносот.
 • Наполнете ги доматите со смесата и затворете ги со пресечениот дел.
 • По желба можете да додадете и кашкавал и на дното на тавата да ставите малку пелат домати.
 • Печете 25-40 минути на 150 степени.

Добар апетит!

За десерт можете да го пробате овој брз и лесен рецепт за колач со цреши.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар