Погача-лепче со маслинки

Автор: Сања Стојковска

Вкусна погача за целото семејствоПогача-лепче со маслинкиПотребни состојки за 4 лица:

  • 400 грама брашно
  • ½ коцка квасец
  • 100 грама масло
  • 250 мл млака вода
  • една мала лажичка сол
  • маргарин за готвење
  • 200 грама сечкани маслинки
  • сусам

Начин на подготовка: Се замесува тестото (брашно, квасец, масло, вода, сол). Се остава да отстои половина час. Потоа се дели на 7 еднакви парчиња. Секое парче одделно се расукува. Се мачка со маргарин, па се редат маслинките. 7-те парчиња така спремени се редат едно врз друго. Потоа се витка ролат, а ролатот се витка во вид на прстен и се става во тепсијата претходно намачкана со масло. Одозгора се посипува со сусам. Потоа се остава да отстои половина час.

Се пече на 250 степени во рерна, 30 минути.

Добар апетит!Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

Остави коментар