Пијалак од лековита медитеранска билка што скоро инстантно го израмнува стомакот

Рузмаринот одлично се согласува со медитеранските оброци, но од оваа билка може да се направи и вкусна напивка што го поттикнува метаболизмот и ги топи масните наслаги

Пијалак од лековита медитеранска билка што скоро инстантно го израмнува стомакот

Потребни состојки:
  • 2 чајни лажички сушен рузмарин
  • 300 милилитри врела вода
  • 1 грејпфрут
Начин на подготовка:

Потопете го сушениот рузмарин во врелата вода и оставете го отстои во неа околу 5 минути. Наједноставно е ако го ставите во филтер за чај. Потоа исцедете ја водата, па добро измијте го грејпфрутот. Исцедете сок од половина грејпфрут и помешајте го со чајот од рузмарин, а другата половина исечкајте ја на парчиња и така додајте ја во напивката. На здравје!

Зошто да го одберете токму овој рецепт?

Рузмаринот е лековита медитеранска билка со антибактериски, антивоспалителни и антисептички дејства. Тој е одличен извор на витамините А, Б, Ц, Д, Е и К и има позитивно влијание на целиот организам, особено на здравјето на мозокот, црниот дроб и срцето. Да не заборавиме и на својата моќ да го забрза метаболизмот и да го израмни стомакот!

Погледнете ги и овие 10 видови храна за рамен стомак!

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар