Пиете апчиња за контрацепција откако знаете за себе? Што ќе се случи ако наеднаш ги прекинете? - Part 2

Пиете апчиња за контрацепција откако знаете за себе? Што ќе се случи ако наеднаш ги прекинете?

5. Промени во менструалниот циклус

(5)koi-simptomi-da-gi-iochekuvate-kog-akje-prestanete-so-apchinjata-za-kontracepcija-kafepauza.mk

Немојте да се изненадите ако вашиот менструален циклус стане нередовен или поинтензивен. Ако сте имале болни и обилни менструации пред да почнете да ги користите апчињата, голема е веројатноста да се вратат симптомите откако ќе престанете со нивна употреба. Апчињата за контрацепција ги потиснуваат ПМС симптомите. Но кога ќе овулирате, симптомите си се враќаат и тоа е сосема нормално.

6. Може да биде потребно време за да ви се врати менструацијата

(6)koi-simptomi-da-gi-iochekuvate-kog-akje-prestanete-so-apchinjata-za-kontracepcija-kafepauza.mk

Кога престануваат со употреба на орална контрацепција, некои жени може да имаат нередовни менструации, додека кај другите нема да има промена. Третата можност е воопшто да немате менструација некој период. Ова понекогаш е проблем, но обично не е ништо сериозно. Бидејќи телото се обидува да си го воспостави нормалниот циклус и се обидува само да си произведува хормони, на вашата менструација може да ѝ биде потребно време за повторно да се појави. Но ако вашата менструација не се појави и после 6 месеци од прекинот на апчињата, консултирајте се со вашиот лекар.

7. Може да ви се појават фиброиди

(7)koi-simptomi-da-gi-iochekuvate-kog-akje-prestanete-so-apchinjata-za-kontracepcija-kafepauza.mk

За оние кои не знаат, фиброидите се бенигни тумори кои може да се развијат во и околу ѕидовите на матката. Многу често жените кои пијат апчиња за контрацепција со ова ја спречуваат нивната појава. Па, нормално е кога ќе престанете со апчињата да ја зголемите можноста за појава на фиброидите.

8. Голема е веројатноста да ја чувствувате овулацијата

(8)koi-simptomi-da-gi-iochekuvate-kog-akje-prestanete-so-apchinjata-za-kontracepcija-kafepauza.mk

За некои жени знаците на овулација се премногу суптилни. За други тие се навистина изразени и вклучуваат симптоми како вагинален исцедок и зголемена желба за секс.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар