Пиете апчиња за контрацепција откако знаете за себе? Што ќе се случи ако наеднаш ги прекинете?

Пиете апчиња за контрацепција откако знаете за себе? Што ќе се случи ако наеднаш ги прекинете?

Можеби имате слушнато многу страшни приказни за откажувањето од овие апчиња. Но периодот на транзиција во кој вашето тело се навикнува да работи без нив и не е толку „страшен“. Симптомите се различни кај секоја девојка, но има некои сличности.

(9)koi-simptomi-da-gi-iochekuvate-kog-akje-prestanete-so-apchinjata-za-kontracepcija-kafepauza.mk

Иако секогаш е најдобро да се консултирате со вашиот гинеколог пред да се одлучите за промена, еве кои работи можете да ги очекувате ако решите да се откажете од апчињата за контрацепција по нивно долго консумирање.

1. Може да ви се влоши состојбата на кожата

(1)koi-simptomi-da-gi-iochekuvate-kog-akje-prestanete-so-apchinjata-za-kontracepcija-kafepauza.mk

Акните се нешто со кое се запознаени речиси сите. Многу често тие се и еден од симптомите на ПМС. Сепак, апчињата за контрацепција може да го исчистат вашето лице. Токму поради тоа кога ќе престанете да ги земате постои голема можност да се влоши состојбата на вашето лице. Оралната контрацепција е комбинација од многу естроген и прогестин, хормони кои го намалуваат лачењето на маснотии, па вашата кожа се чисти. Се разбира, со правилна нега на вашето лице, овој проблем може повторно да исчезне.

2. Вашите гради може да бидат поцврсти пред менструација

(2)koi-simptomi-da-gi-iochekuvate-kog-akje-prestanete-so-apchinjata-za-kontracepcija-kafepauza.mk

Целта на апчињата е да ги регулираат хормоните кај жената. Ова значи намалување на неудобноста за време на ПМС. Штом ќе престанете со нивно пиење, прогестеронот во вашето тело се зголемува со цел да ви ги активира млечните жлезди. Без разлика дали ќе забремените или не, вашите брадавици се подготвуваат за доење.

3. Може да се зголеми желбата за секс

(3)koi-simptomi-da-gi-iochekuvate-kog-akje-prestanete-so-apchinjata-za-kontracepcija-kafepauza.mk

Некои жени чувствуваат намалена желба за секс додека ги примаат апчињата за контрацепција. Синтетичките хормони во оралната контрацепција го зголемуваат тестостеронот во телото. На ова додајте го и фактот дека овие апчиња ја спречуваат и овулацијата и можете да очекувате драстични промени во вашиот сексуален живот. Некои жени губат секаков интерес за секс или пак искусуваат вагинална сувост која ги спречува да имаат секс. Ако имате кој било од овие симптоми, прекинувањето на апчињата ќе го зголеми вашето либидо.

4. Може да се подобри променливото расположение

(4)koi-simptomi-da-gi-iochekuvate-kog-akje-prestanete-so-apchinjata-za-kontracepcija-kafepauza.mk

Променливото расположение најмногу зависи од тоа како реагираат вашите хормони на апчињата за контрацепција. Па, ако сте биле многу темпераменти пред да почнете со земање на апчињата, голема е веројатноста да се чувствувате исто откако ќе престанете со нивна употреба.

Продолжува на следната страница


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар