Патувањето со пријателите е добро за вашето здравје

Времето кое го поминувате со вашите пријатели е непроценливо, особено кога станува збор за заедничките патувања. Вашите летувања се секогаш незаборавни и забавни, а сега е и научно докажано дека тие се добри за вашето целокупно здравје.

Патувањето со пријателите е добро за вашето здравје

Пријателите се секогаш тука за поддршка, забава и пријатни разговори. Но, истражувањата покажуваат дека вистинските пријателства се повеќе од тоа. Имено, дружењето со пријателите ни помага да се опуштиме по напорниот ден, а со тоа го намалуваме и ризикот од срцеви болести.

Покрај тоа, пријателството може да ни помогне да станеме посилни и да имаме поголем праг на толеранција. Докажано е дека луѓето кои имаат цврсти пријателства полесно поднесуваат болка. Сето ова укажува на тоа дека пријателствата навистина можат да ни помогнат да живееме подобро и подолго.

Патувањето со пријателите е добро за вашето здравје

Исто така, патувањата имаат одлично влијание на нашето здравје. На одмор сме целосно опуштени и се справуваме со штетните последици од стресот кој сме го доживеале во текот на годината. Интересен е и фактот дека патувањата ни помагаат да ја подобриме когнитивната флексибилност.

Па, не чекајте и испланирајте во вашето следно патување со пријателите!

Еве и неколку предлози за патување со најдобрата пријателка.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Книжевничка која би живеела во приказна на Харуки Мураками, во режија на Вес Андерсон, со саундтрак на The Smiths.

Поврзани содржини

Остави коментар