Овој вид млеко може значително да го намали ризикот од покачен холестерол!

Овој вид млеко може значително да го намали ризикот од покачен холестерол!

Верувале или не, медицинската употреба на магарешкото млеко е забележана уште од античко време во некои делови на Индија и Африка, а се користело и во Стара Грција. По својата структура најмногу наликува на човечкото, односно мајчиното млеко, па затоа се користело во првите денови од животот на доенчињата, но и во подоцнежниот период како замена за мајчиното млеко.

Овој вид млеко може значително да го намали ризикот од холестерол!

Инаку, ова млеко може да се користи свежо и важно е да се знае дека не треба да се обработува термички, односно да се готви на температури повисоки од 40 степени.

Направени се и многу истражувања кои тврдат за благотворното дејство на магарешкото млеко врз кожата.

Ова млеко е погодно и се препорачува за сите групи на потрошувачи бидејќи содржи многу мал дел од млечни масти (0,3-0,8 проценти). Заситените масни киселини се присутни со околу 67,5 проценти, а незаситените со 32,5 проценти. Овој распоред на масни киселини има одличен ефект врз нашиот имунолошки, кардиоваскуларен и нервен систем.

Магарешкото млеко содржи повеќе железо од мајчиното млеко, како и фосфор и калциум. Помага при бронхитис и го штити дигестивниот тракт од инфекции како и ги штити цревата од воспалителни болести. Освен тоа, поради ниската содржина на маснотии, магарешкото млеко дава добри резултати во превенцијата и контролата на зголемувањето на холестеролот и лекувањето на артериосклероза.

Истражувањата потврдиле дека децата кои се алергични на протеини од кравјо млеко можат да консумираат магарешко млеко. Се разбира, никогаш не експериментирајте без стручни совети и претходна проверка. Освен тоа, истражувањата покажале дека консумирањето на магарешко млеко благотворно делува не само на децата туку и на сите преостанати, од тинејџери до стари лица.

Откако прочитавте за здравствените придобивки од магарешкото млеко, можеби ќе сакате да прочитате и за мрачната тајна за бадемовото млеко – добро размислете пред да го пиете.

Извор: citymagazine.danas.rs


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Вљубеничка во книжевноста, музеите и патувањата. Исто како и Борхес, рајот си го замислува како огромна библиотека.

Поврзани содржини

Остави коментар