Освежувачка лимонада со лубеница

Освежување со микс од летни вкусови

Освежувачка лимонада со лубеница

Потребни состојки:
  • 600 мл ладна вода
  • 250 мл цеден сок од лимон
  • 2 кафени лажички мед
  • 0,5 кг лубеница, исчистена од семките
Начин на подготовка:

Во блендер направете пире од лубеницата. Потоа прецедете ја содржината во друг сад, а ако сакате погуст пијалак не мора да го правите тоа. Во друг сад ставете ги цедениот лимон, медот и водата и мешајте сè додека убаво не се соединат. На тоа додадете го пирето од лубеница, а потоа целата смеса ставете ја во фрижидер за добро да се излади, по што лимонадата со лубеница ќе биде спремна за сервирање.

За авторот
Го интересираат општествените науки и сето она што ја истражува повеќедимензионалноста на светот и човековото однесување, но од тоа само правото му е професија. Вљубеник во филмот, фотографијата, читањето и сите спортови на овој свет. Пишувањето му е задоволство кое му овозможува да биде во контакт со нив секој ден.

Поврзани содржини

Остави коментар