Освежителна ладна супа од краставици

Освежителна ладна супа од краставици

Кремаста текстура која се бори со летните горештини

Освежителна ладна супа од краставици

Потребни состојки за 5 порции:
 • 2 големи краставици, со исчистени семки и ситно исечкани
 • 400 мл грчки јогурт
 • 3 лажици цеден лимон
 • една глава ситно исечкан млад кромид
 • едно чешне лук
 • малку мирудија
 • малку магдонос
 • 2 лажици естрагон
 • 60 мл маслиново масло
 • сол и бел пипер
 • половина глава ситно исечкан црвен кромид
Начин на подготовка:

Во блендер ставете ги краставиците, јогуртот, лимоновиот сок, кромидот, лукот, мирудијата, магдоносот, естрагонот и маслиновото масло. Мешајте додека добиете хомогена смеса. Потоа додајте сол и бел пипер и оставете ја супата 8 часа во фрижидер за добро да се излади. Потоа декорирајте со ситно исечканиот црвен кромид и со ситно исечкани парчиња краставица.

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Го интересираат општествените науки и сето она што ја истражува повеќедимензионалноста на светот и човековото однесување, но од тоа само правото му е професија. Вљубеник во филмот, фотографијата, читањето и сите спортови на овој свет. Пишувањето му е задоволство кое му овозможува да биде во контакт со нив секој ден.

Поврзани содржини

Остави коментар