Оскари: 8-те најскапи фустани на сите времиња

Оскари: 8-те најскапи фустани на сите времиња

Доделувањето на Оскарите е најпрестижната филмска манифестација на светот, а моделите на традиционалниот црвен тепих никогаш не поминуваат незабележани. Низ годините, на него поминале бројни убавици облечени во најраскошни вечерни тоалети чија магија се крие во кројот, материјалите и реномираните дизајнерски имиња.

Оскари: 8-те најскапи фустани на сите времиња

Но, она што ги прави посебни е и нивната цена која ги обединува сите овие фактори и која достигнува астрономски бројки. За да ја доловиме таа магија во која уживаме веќе 88 години, ги издвојуваме 8-те најскапи фустани за Оскарите на сите времиња кои ќе останат вечно запишани во модната историја на овој фестивал.

1. Никол Кидман, 1997

Оскари: 8-те најскапи фустани на сите времиња

Фустан: Џон Галијано за Диор, цена: 1.814.142 евра

2. Кејт Бланшет, 2014

Оскари: 8-те најскапи фустани на сите времиња

Фустан: Армани Прив, цена: 90.708 евра

3. Џесика Бил, 2014

Оскари: 8-те најскапи фустани на сите времиња

Фустан: Шанел, цена: 90.500 евра

4. Шарлиз Терон, 2013

Оскари: 8-те најскапи фустани на сите времиња

Фустан: Диор, цена: 90.000 евра

5. Кејт Винслет, 2007

Оскари: 8-те најскапи фустани на сите времиња

Фустан: Валентино, цена: 89.800 евра

6. Ен Хатавеј, 2011

Оскари: 8-те најскапи фустани на сите времиња

Фустан: Валентино, цена: 72.565 евра

7. Сандра Булок, 2015

Оскари: 8-те најскапи фустани на сите времиња

Фустан: Александар МекКвин, цена: 36.283 евра

8. Кира Најтли, 2006

Оскари: 8-те најскапи фустани на сите времиња

Фустан: Вера Ванг, цена: 35.375 евра


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Новинар. Самопрогласен актер. Џедај. Животна форма еволуирана да живее од филмови, видеоигри, музика, хумор и технологија. Хоби и рекреација: Појадок, ручек, вечера.

Поврзани содржини

Остави коментар