Од што треба да се откажете до крајот на 2023 година?

Од што треба да се откажете до крајот на 2023 година?

Во нашата потрага по успех и среќа, честопати се гледаме себеси како се оддалечуваме од нашите вредности и нашата визија. Општеството ни кажува да се трудиме повеќе, никогаш да не се откажуваме и да останеме на нашиот пат, без разлика колку тоа ќе влијае на нашата благосостојба. Но, што ако откажувањето може да ни даде простор за нови можности и страсти? Еве од кои работи треба да се откажете уште сега.

Од што треба да се откажете до крајот на 2023 година?

Престанете со негативните критики

Сите го имаме тој глас во нашите глави што ни кажува дека не сме доволно добри, не сме доволно паметни или доволно убави. Време е да го замолчите тој глас и да го замените со позитивни афирмации. На пример, наместо да кажете „Не можам да го направам тоа“, заменете го со „Јас сум способен/а и самоуверен/а“. Зборувајте со себе како да зборувате со вашиот најдобар пријател.

Престанете да се споредувате со другите

Наместо да го губите вашето драгоцено време и да се споредувате со другите (нешто што е особено присутно меѓу младите благодарение на социјалните мрежи), обидете се да се фокусирате на сопствениот живот и ценете го напредокот што го постигнувате. Препознајте што е она што ве прави единствени и создадете го животот што го сакате без разлика дали можете да го покажете на социјалните мрежи или не.

Ставете крај на токсичните врски

Животот е премногу краток за да поминувате време со луѓе кои не се грижат за вас. Опкружете се со позитивни луѓе кои ве поддржуваат и кои ве инспирираат. Ако некој ви ја троши силата или ве прави да се чувствувате лошо за вашиот живот на кој било начин, сега е време да го преиспитате она што таа личност го носи во вашиот живот. Ова не значи дека треба да ги отфрлите пријателите кои минуваат низ фаза полна со предизвици и може да ги покажат овие особини, но важно е да препознаете дали се работи само за привремена фаза или не.

Престанете да бидете перфекционист

Перфекционизмот е замка што нè спречува да го достигнеме нашиот целосен потенцијал. Стануваме толку фокусирани да ги правиме работите совршено што забораваме дека е во ред да правиме грешки. Прифатете ги вашите грешки и учете од нив.

Престанете да им угодувате на другите

Обидот да им угодите на сите е невозможна задача што може да доведе до стрес и исцрпеност. Наместо тоа, фокусирајте се на тоа да се задоволите себеси и да го правите она што ве прави среќни. Поставете граници и научете да кажувате „не“ кога е потребно.

Откажете се од стравот

Стравот може да ве спречи да ги реализирате вашите соништа и да го живеете животот што го посакувате. Затоа, првото нешто што треба да направите е да ги идентификувате вашите стравови и да сфатите што е тоа што ги предизвикува. Набљудувајте ги и утврдете дали воопшто постои вистинска закана и како би можеле да се справите во случај на „најлошото сценарио“.

Откако прочитавте од што треба да се откажете до крајот на 2023 година, можеби ќе сакате да прочитате и кои 7 работи не треба да ги кажувате никому ако сакате да живеете среќен живот.

Извор: sensa.mondo.rs


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Вљубеничка во книжевноста, музеите и патувањата. Исто како и Борхес, рајот си го замислува како огромна библиотека.

Поврзани содржини

Остави коментар