Од машка перспектива: Зошто мажите гледаат во други жени?

Од машка перспектива: Зошто мажите гледаат во други жени?

Ако сте забележале дека вашиот партнер повремено погледнува и во други жени, не очајувајте. Тоа не значи дека тој е обичен измамник, ниту пак дека го изгубил интересот за вас. Разгледајте ги овие неколку причини пред да почнете да го осудувате.

Од машка перспектива: Зошто мажите гледаат во други жени?

Жените привлекуваат внимание со својот изглед

Жените бараат внимание. Високи потпетици, совршена коса, лакирани нокти – тие едноставно привлекуваат внимание од сите страни. Повеќето од нив ја избираат облеката со голема претпазливост, особено затоа што сакаат да бидат забележани од мажите. Па сега, запрашајте се зошто тие гледаат во други жени? Одговорот е дека едноставно не можат да го спречат ова! Додека кај мажите поголем дел од кожата е покриена со облека, жените во јавноста покажуваат повеќе, што прави потешко да се оттргне погледот од нив. Кога мажите погледнуваат во други жени не значи дека планираат нешто со нив. Нивните очи разгледуваат наоколу речиси неконтролирано. Како мажи, за нив е тешко целосно да го оттргнат погледот од убавата жена.

Дали и вие гледате во други жени?

Наместо да се прашувате зошто мажите гледаат во други жени, најпрво поставете си друго прашање: Дали и вие некогаш сте се загледале во друга жена? Претпоставуваме дека вашиот одговор е да. Можеби гледате во нејзината облека, чевли, коса или шминка, но вистината е дека таа ви го привлекла вниманието, иако не на ист начин како и кај мажите. Па, што е чудно што и вашиот партнер го прави ова? Дали направил нешто погрешно?

Постои разлика помеѓу зјапање и погледнување

Доколку само погледне во некоја слатка и привлечна девојка, тоа не е проблем. Но доколку ѝ посветува повеќе внимание отколку на вас и зјапа во неа, тогаш тоа е друга приказна. Тогаш може да се забележи доколку тој сака да воспостави друг начин на комуникација, па ова е лош знак за вас. Сепак, не донесувајте заклучоци пребргу, тоа не значи дека тој со сигурност би ве изневерил.

Од машка перспектива: Зошто мажите гледаат во други жени?

Зошто мажите гледаат во други жени кога тие се зафатени?

Старите навики умираат тешко. Доколку вашиот партнер во минатото имал слободен живот и се дружел со повеќе жени истовремено, за него може да биде тешко одеднаш да престане да се однесува така. Кога ќе здогледа привлечна жена, тој би посакал да флертува со неа. Секако дека тоа за жените е фрустрирачко, но обидете се да не го осудувате. Времето ќе покаже кој е тој навистина.

Дали тој бил пијан?

Зошто мажите гледаат во други жени кога се пијани? Одговорот се крие во самото прашање. Доколку тој е повеќе пријателски расположен кога е пијан, тогаш за тоа не е виновен тој, туку алкохолот. Но, сигурно имате слушнато дека кога се пијани луѓето се покажуваат во вистинското светло. Па, може да има малку вистина во ова. Како и да е, бидете сигурни пред да извлечете какви било заклучоци.

Можеби чувствува дека е прерано за целосно да се посветите еден на друг

Една од причините за мажите да погледнуваат во други жени е и таа што тие сметаат дека е прерано за да се поврзат еден со друг. Можеби не се подготвени за врска или пак имаат лошо искуство во минатото, па сега им е тешко да веруваат. Ако веќе одредено време сте заедно, потрудете се да разговарате со него и обидете се да му покажете како се чувствувате и кои се вашите очекувања.

Од машка перспектива: Зошто мажите гледаат во други жени?

Може да го прави тоа за да ве направи љубоморни

Не сите мажи го прават ова, но во некои врски постојано се случува. Постојат повеќе причини зошто тој би сакал да ве направи љубоморни. Можеби се обидува да ви докаже нешто или пак само сака да ви даде до знаење дека го немате целото негово внимание. Од друга страна, можеби сака да ви покаже дека не е премногу очаен, наивен или неискусен. Исто така тој може да верува дека за да го задржи вашиот интерес потребно е постојано да се докажува себеси, а еден од тие методи е да добива внимание од другите жени.

Можеби сака да ве казни

Ако види дека вие покажувате интерес за друг маж, тогаш многу веројатно е дека ќе сака да ви врати за ова. А најдобар начин е да побара други жени еднаш или два пати, или пак во иднина да продолжи постојано да го прави тоа. Не постои вистински начин да дознаете дали го прави ова намерно или не. Освен да излезете и да го побарате, но сигурно не сакате да направите будала од себе.

Едноставно не се грижи дали ќе забележите

Некои мажи се бесрамни кога станува збор за флертување со други жени. Тој мисли дека тоа е нормално, па во таков случај тоа значи дека и за вас би било нормално доколку сакате да го правите ова. Без разлика која е причината што вашиот партнер погледнува други жени, важно е да забележите како се однесува. Ако само повремено го насочува погледот, тоа значи дека нема за што да бидете загрижени. Но, доколку ви изгледа дека тој се обидува да направи нешто повеќе, тогаш тоа може да биде вистински проблем. Сепак, дајте ѝ време на вашата врска да созрее, па ако сѐ уште тој продолжува да гледа во другите девојки, дајте му до знаење дека тоа ви пречи и видете дали ќе престане со текот на времето.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Економист во изградба, а страстен обожавател на пишаниот збор уште откако знае за себе. Смета дека животот без домашно милениче не изгледа комплетен, а кафето со многу шеќер го смета за едно најубавите утрински задоволства.

Поврзани содржини

Остави коментар