Облека која никако не смеете да ја носите на работа

Облека која никако не смеете да ја носите на работа, бидејќи никој нема да ве сфати сериозно

На овие парчиња облека во никој случај местото не им е во канцеларија. Дури и во случаите кога вашето работно место нема строго пропишани правила за изборот на обувки и облека, како во банките, некои јавни установи или државни служби, сепак постојат некои непишани правила за облекувањето кои не би смееле да ги прекршувате.

Облека која никако не смеете да ја носите на работа, бидејќи никој нема да ве сфати сериозно

Облеката која е згужвана, делува премногу провокативно или е валкана, во никој случај не смеете да ја облечете за на работа.

Ова е список на 12 видови облека на кои секако не им е место во канцеларија.

1. Кое било парче облека што е проѕирно, бидејќи може да открие делови од вашето тело или да ја покаже вашата долна облека, кои баш и не треба да бидат видени од колегите.

Облека која никако не смеете да ја носите на работа, бидејќи никој нема да ве сфати сериозно

2. Хеланки или долен дел тренерки кои се наменети за пешачење или вежбање, не се за на работното место.

Облека која никако не смеете да ја носите на работа, бидејќи никој нема да ве сфати сериозно

3. Сето она што е прекратко, премногу тесно или широко како вреќа. Сепак, на работа сте и треба да бидете соодветно облечени.

Облека која никако не смеете да ја носите на работа, бидејќи никој нема да ве сфати сериозно

4. Блузи кои ги откриваат рамениците, особено маички со тенки прерамки.

Облека која никако не смеете да ја носите на работа, бидејќи никој нема да ве сфати сериозно

5. Облека што го открива вашиот стомак, грб или деколте. Ваквите парчиња се носат во сосема други пригоди.

Облека која никако не смеете да ја носите на работа, бидејќи никој нема да ве сфати сериозно

6. Облека накитена со делови од животни, како крзно, пердуви или „анимал“ принтови. Едноставно, невкусно е.

Облека која никако не смеете да ја носите на работа, бидејќи никој нема да ве сфати сериозно

7. Гумени сандали или влечки. Сепак, не сте на плажа.

Облека која никако не смеете да ја носите на работа, бидејќи никој нема да ве сфати сериозно

8. Кој било дел од облеката кој би го носеле за вежбање како спортски градник или хеланки.

Облека која никако не смеете да ја носите на работа, бидејќи никој нема да ве сфати сериозно

9. Она што сте го купиле за вечерните излегувања нека остане за тие прилики, сигурно не е погодно за во канцеларија.

Облека која никако не смеете да ја носите на работа, бидејќи никој нема да ве сфати сериозно

10. Имате облека со дамка која не сте успеале да ја извадите? Да, таа е за дома, не за на работа, иако можеби ви е една од омилените и најудобните.

Облека која никако не смеете да ја носите на работа, бидејќи никој нема да ве сфати сериозно

11. Искинати фармерки? За дружење со пријателите, не за во канцеларија.

Облека која никако не смеете да ја носите на работа, бидејќи никој нема да ве сфати сериозно

12. Маиците кои сте ги купиле во некоја сувенирница, особено оние со непристојни написи на нив остануваат за други понеформални прилики.

Облека која никако не смеете да ја носите на работа, бидејќи никој нема да ве сфати сериозно

Прочитајте ги и овие 14 најлоши интервјуа за работа.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Голем љубител на „Star Wars“ и трилер-романи. И многу сакам мачки!

Поврзани содржини

Остави коментар