Нивните одлуки им се незамисливи на многумина, но тие избрале: Живеат без секс и имаат силни причини за тоа!

Нивните одлуки им се незамисливи на многумина, но тие избрале: Живеат без секс и имаат силни причини за тоа!

Сексот е една од најважните активности во нашиот живот и затоа можеби им е тешко на некои личности да си замислат и да сфатат дека има луѓе кои избираат да живеат без секс, односно да апстинираат.

Нивните одлуки им се незамисливи на многумина, но тие избрале: Живеат без секс и имаат силни причини за тоа!

Три жени – Стефани, Лакита и Сара ги раскажале за познат американски магазин нивните приказни зошто се откажале од сексуалните активности. Иако многумина веројатно мислат дека причината за тоа е намаленото либидо или некое нарушување, девојките откриваат дека животот без секс ги исполнува и ги прави среќни.

Стефани сфатила дека повеќето мажи, без оглед на возраста, се незрели и се фокусирани само на сексуалното освојување. Таа вели дека нема ниско либидо, но не е роб на нејзините сексуални нагони. Последен пат имала интимни односи во 2014 година.

Таа додава дека духовниот живот ѝ е поважен од физичкиот, а важно ѝ и градењето врска со партнер кој знае да ги контролира своите нагони. Таа вели дека тоа е единствениот начин да открие дали сака да има сериозна врска со некоја личност.

Кога ѝ кажала на колешката дека сè уште немале секс со нејзиното момче, таа ѝ рекла дека треба да имаат секс барем еднаш пред свадбата. Таа смета дека е предрасуда тоа што многумина мислат дека жените во врската можат да понудат само добар секс. Бидејќи постојат многу жени што нудат секс, мажите не бараат жени со други доблести. Ако повеќето жени се откажат од сексот во врската и се фокусираат на тоа да бидат подобри личности, ќе има помалку сексуални проблеми – додава таа.

Лакита последен пат била сексуално активна во 2009 година, а се одлучила за апстиненција, пред сè, од религиозни причини.

Таа вели дека кога едно утро кога се враќала дома од забава, плачела цел пат, па одлучила да апстинира 1 година, но тоа траело подолго. Мажите сè уште ја барале за да излезат со неа, но таа смета дека тие го гледаат тоа како предизвик.

Спортистката Сара вели дека има одредена животна рутина во која се буди рано, вежба, јаде здрава храна, се одмора и во кревет оди до 21 часот и така секој ден. Дополнува дека би сакала да излезе и да има секс ако ја најде вистинската личност. Таа тврди дека со претходните врски станала подобра личност затоа што помалку се фокусирала на себе, а повеќе на другата личност.

Вели дека нејзината идеална врска би била со некој кој не е толку конкурентски настроен како неа и со некој што не е спортист. Сара сака некој кој ќе ѝ покаже други хобија и светови.

Можеби сакате да прочитате и за ситуациите во кои сексот треба да се препише како лек.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Смислата на животот ја бара преку уметноста и креативноста. Пишувањето е нејзино секојдневие.

Поврзани содржини

Остави коментар