Неодолив шведски десерт што мора да го пробате

Неодолив шведски десерт што мора да го пробате

Се служи во периодот помеѓу Божиќ и Велигден и е препознатлив за сите нордиски земји. Можеби веќе ја знаете, а можеби првпат слушате за „семла“ – колачи што се служат во Шведска и во Данска во моментов, со шолја чај или кафе.

Неодолив шведски десерт што мора да го пробате

Семлата се прави од тесто, за кое кардамонот е клучен. Може да се направи на повеќе начини, но едно е сигурно: се полни со слатка павлака и крем од ванила, може да ја наполните и со крем од марципан, а може да додадете и бадеми. Постојат голем број рецепти на Интернет, а еден од нив можете да погледнете во видеото подолу.

Погледнете го овој рецепт за „лажна“ карамела без шеќер.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар