Направете сами: Природен лак за коса

Здодеано ви е да ги употребувате сите оние лакови за коса кои содржат илјадници хемикалии и сакате да се обидете природно да ја негувате вашата коса? Обидете се со овој домашно подготвен лак за коса кој ќе направи вашата коса да изгледа цврсто и гламурозно…

Направете сами: Природен лак за коса

Потребни состојки:
  • 1 цел портокал (за темна коса) или 1 цел лимон (за светла коса)
  • 470 милилитри дестилирана или филтрирана вода
  • 2 супени лажици вотка (или друг чист алкохол)
  • 6 капки есенцијално масло од лаванда
Начин на подготовка:

Исечкајте го овошјето на мали парчиња и варете го во водата сè додека не се намали на половина. Измешајте ги алкохолот и маслото заедно и потоа додадете го џусот преку чисто парче ткаенина за да не се додадат и парчињата. Измешајте добро и претурете во шише со спреј кое има можност да прска тенко.

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар