Моден Викенд Скопје, есен/зима 2014: Спој на елеганција, гранџ и авангарда - Part 3

Моден Викенд Скопје, есен/зима 2014: Спој на елеганција, гранџ и авангарда

Модна куќа Хера

Гламурозни вечерни тоалети, комбинезони и фустани со детали од кристали, бисери и пердуви се само дел од карактеристиките кои најдобро ја доловуваат сликата за женската силуета. Доминантни бои беа огнено црвената и црната кои придонесуваа за уште поголема мистичност на самоуверените манекенки.

7-fwsk-spoj-na-elegancija-grandz-i-avangarda-kafepauza.mk8-fwsk-spoj-na-elegancija-grandz-i-avangarda-kafepauza.mk

 

ЈЗЈ – Златко Јовановски

Иако за првпат се претстави на модниот викенд во Скопје, младиот 19-годишен моден блогер и дизајнер успеа да измами воздишки и бројни аплаузи со неговата колекција наречена „Страшниот Суд“. Инспириран од истоименото дело на Микеланџело, Златко Јовановски ни донесе една бајковита приказна поделена на 2 дела: во првиот дел луѓето не знаат дали ќе одат во рајот или во пеколот, а потоа следува делот во кој умираат и одат во рајот. Фустаните кои одлично ѝ прилегаа на женската силуета, судирот помеѓу барокот и класицизмот, нежните материјали и благата ексцентрика по која дизајнерот ѝ е познат на јавноста, се главните причини за неговиот огромен успех.

9-fwsk-spoj-na-elegancija-grandz-i-avangarda-kafepauza.mk10-fwsk-spoj-na-elegancija-grandz-i-avangarda-kafepauza.mk


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Живее за добра книга и дише преку пишаниот збор. Кога би можела, цел живот би патувала, би читала и би гледала филмови. Вљубеник во фотографијата и класиката. Оптимист и поборник за љубов. Модата е нејзиниот начин да го изрази своето мислење и став. Животот за неа е уметност, филозофија и добра храна.

Поврзани содржини

Остави коментар