Мирисот на детството: Ванилини кифлички за вкусен појадок

Уживајте во празниците со овие вкусни благи кифлички!

Потребни состојки:
  • 250 грама брашно
  • 100 грама ореви
  • 50 грама шеќер во прав
  • 2 кесички ванилин шеќер
  • 210 грама путер
Начин на подготовка:

Замесете тесто од сите состојки, замотајте го во фолија и оставете го да отстои во фрижидер на околу саат време. Потоа извадете го и обликувајте го тестото во форма на кифлички (или во која било друга форма сакате).

Подготвените кифлички наредете ги во тава со хартија за печење и ставете ги во претходно загреана рерна на 180 степени. Печете околу 8-10 минути. Кога тие ќе заруменат, извадете ги од рерната и оставете ги малку да се оладат, па кога ќе бидат млаки, просејте шеќер во прав над нив.

Пробајте го и овој рецепт за слатки шарени кифлички кои ќе ги обожавате.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар