Лимонада со лубеница

Лимонада со лубеница

Одлично летно освежување…Лимонада со лубеницаПотребни состојки за 8-10 чаши:

  • лубеница од 2 кг и 200 г., исечена на парчиња и исчистена од семки
  • 3 лимони
  • ситно рендана кора од еден лимон
  • 350 мл вода
  • 50 грама шеќер

Начин на подготовка: Направете пире од лубеницата, а потоа процедете го за да се одвои течноста од тврдите состојки. На течноста од лубеницата додадете ги лимоновиот сок, кората од лимонот, водата и шеќерот. Добро промешајте и послужете заедно со мраз и декорирајте со мали парчиња лубеница и лимон.

Доколку сакате, можете на овој убав освежителен пијалак да му додадете вотка или некој друг алкохолен пијалак и од него да направите одличен летен коктел.


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Го интересираат општествените науки и сето она што ја истражува повеќедимензионалноста на светот и човековото однесување, но од тоа само правото му е професија. Вљубеник во филмот, фотографијата, читањето и сите спортови на овој свет. Пишувањето му е задоволство кое му овозможува да биде во контакт со нив секој ден.

Поврзани содржини

Остави коментар