Лимонада со лаванда: Летно освежување што има моќ да ја смири секоја главоболка

Освен тоа што е летно освежување, лимонадата со лаванда може да ги опушти сите сетила. Ако имате проблеми со главоболките предизвикани од честите промени на времето, тогаш овој рецепт е совршен за вас. Не само што ќе ви ги смири симптомите, туку и целото тело ќе ви доведе во баланс.

Лимонада со лаванда: Летно освежување што има моќ да ја смири секоја главоболка

Потребни состојки:
  • Прстофат исушени цветови лаванда (органски одгледани)
  • 1 капка етерично масло од лаванда
  • 6 лимона, олупени и исцедени
  • 1 лажица мед
  • 1.100 милилитри вода
Начин на подготовка:

Сварете половина од водата и тргнете ја од оган, па во неа додајте ги сите состојки освен лимоновиот сок. Оставете да отстои 20-тина минути, а потоа исцедете и сипете во поголем сад. Додајте го лимоновиот сок, заедно со останатата половина од водата и добро промешајте. Оставете да се олади и послужете.

Пробајте ја и оваа освежувачка лимонада со лубеница.

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар