Леден чај со зачини

Зачинет богат вкус кој освежуваЛеден чај со зачиниПотребни состојки за 4 чаши:

  • 0,5 литри вода
  • 0,5 безмасно млеко
  • 4 вреќички црн чај
  • 1 стапче цимет
  • 1 супена лажица мед
  • 5 каранфилчиња
  • половина кафена лажичка екстракт од ванила
  • еден прстофат морско оревче
  • неколку зрна кардамом
  • малку ѓумбир

Начин на подготовка: Откако водата ќе зоврие, во неа додајте ги вреќичките чај, медот, циметот и останатите зачини. Исклучете ја ринглата, но садот со течноста оставете го на неа уште пет минути. Потоа процедете ја и ставете ја во фрижидер за добро да се излади. Потоа додадете го и безмасното млеко и чајот е спремен за послужување.Леден чај со зачини


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Го интересираат општествените науки и сето она што ја истражува повеќедимензионалноста на светот и човековото однесување, но од тоа само правото му е професија. Вљубеник во филмот, фотографијата, читањето и сите спортови на овој свет. Пишувањето му е задоволство кое му овозможува да биде во контакт со нив секој ден.

Поврзани содржини

Остави коментар