Колач со капини и боровинки: Толку е вкусен!

Колач со капини и боровинки: Толку е вкусен!

Како што се зголемуваат температурите, полека ќе почнеме да ги одбегнуваме тешките и преслатки десерти, па затоа денес ви споделуваме рецепт за овошен колач кој не само што не се пече туку е и неверојатно вкусен.

Колач со капини и боровинки: Толку е вкусен!

Потребни состојки:

  • 320 грама бисквити
  • 80 грама стопен путер
  • 230 грама боровинки и капини (или други бобинки)
  • 230 грама маскарпоне
  • 1/3 чаша шеќер
  • 2 лажички екстракт од ванила
  • 240 милилитри шлаг
  • 1/4 чаша млеко
  • 1 лажичка желатин

Начин на подготовка:

1. Сомелете ги бисквитите во блендер, па измешајте ги со растопениот путер и префрлете ги во калап со дијаметар од 24 см.

2. Оставете ги во фрижидер 30 минути или во замрзнувач 15 минути.

3. Изматете го шлагот и оставете го во фрижидер.

4. Подгответе го желатинот според упатството.

5. Во блендер измешајте боровинки и капини, додајте маскарпоне, шеќер, млеко и екстракт од ванила и повторно мешајте додека сè се соедини.

6. Додадете го желатинот во овошниот крем и прелијте го врз смесата.

7. Оставете го десертот најмалку четири часа во фрижидер.

8. Декорирајте со боровинки, капини и цветови. На здравје!

Откако го прочитавте нашиот денешен предлог, можеби ќе сакате да го прочитате и рецептот за кремаст колач со овошен фил кој не се пече.

Извор: punkufer.dnevnik.hr


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Вљубеничка во книжевноста, музеите и патувањата. Исто како и Борхес, рајот си го замислува како огромна библиотека.

Поврзани содржини

Остави коментар