Која козметика треба да се чува во фрижидер?

Која козметика треба да се чува во фрижидер?

Пред неколку години, малите фрижидери за козметика ги освоија срцата на љубителите на козметиката. Уредот многу брзо стекнал армија од обожаватели, а сега мини-фрижидерите се достапни во различни бои, дизајни и цени. Всушност, покрај неспорната фотогеничност, фрижидерите за козметика имаат и практични предности, бидејќи некои козметички производи едноставно имаат потреба од одредени температури. Дури и ако не планирате да купите посебен фрижидер за козметика, одредена козметика треба да ја чувате во обичен фрижидер.

Која козметика треба да се чува во фрижидер?

Медицинска козметика

Ако користите лековита козметика (за акни, розацеа), треба да имате на ум дека со загревање, активните супстанции во неа се уништуваат. Ако лековитата козметика се чува на собна температура, ќе ја изгуби својата ефикасност.

Козметика што содржи витамин Ц

Витаминот Ц е моќен природен антиоксидант – ја хидрира кожата, ѝ дава природен сјај и ефикасно се бори против надворешните знаци на стареење. Но, ако производот со витамин Ц го оставите на собна температура, тој моментално ќе се уништи и нема да мора да го чекате ефектот на козметиката.

Природна козметика

Љубителите на органската козметика треба да бидат дупло претпазливи. Ако вашата козметика е направена од природни состојки, високите температури се фатални. Природните лекови чувајте ги на ладно и темно место.

Производи против отоци

Фластери, креми, лосиони, серуми – мора да биде на ладно. Активните состојки значително ја покачуваат својата ефикасност на температура под 10 Целзиусови степени.

Парфем

Чувањето на парфемот на комода или, уште полошо, во топло, влажно купатило е вистинско злодело. Од сончевата светлост и високите температури, хемиските соединенија во парфемите оксидираат, можат да ја изгубат аромата или да ја променат.

Запознајте го новиот тренд на шминкање: „Halo eye“.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар