Кендал може да си ја дозволи и најскапата крема, но таа го користи овој домашен рецепт од 3 состојки

Убавата манекенка, позната по реалното шоу на нејзиното семејство, често може да се забележи во најскапите парчиња облека, со најлуксузната козметика на своето лице, но постои една ситница за која таа не дава ниту еден денар. Имено, Кендал го негува своето лице со крема која ја прави самата од 3 едноставни состојки.

Кендал може да си ја дозволи и најскапата крема, но таа го користи овој домашен рецепт од 3 состојки

Младиот член на „кланот“ Кардашијан никогаш не криела дека во тинејџерските години ја мачеле акни и мозолчиња. Манекенката имала толку проблематичен тен, што нејзината самодоверба редовно опаѓала. Затоа и испробала десетици козметички препарати и скапи креми, но ништо од нив не дало позитивни резултати.

Токму тогаш таа решила да го посети познатиот дерматолог Кристи Кид, и иако била со ниски очекувања, оваа докторка за кратко време целосно ѝ го сменила животот. Таа ѝ препорачала домашна крема од само 3 состојки која ги отстранува ситните несовршености како акните и мозолчињата, но и го намалува црвенилото на кожата. Рецептот е во продолжение…

Потребни состојки:

  • 1 лажица мед
  • 1/2 лажица сок од лимон
  • 1/2 лажица сода бикарбона

Начин на подготовка:

Помешајте го медот со лимонот, а потоа додајте ја и сода бикарбоната и добро измешајте. Добиената смеса се нанесува на видливите мозолчиња и црвените делови на кожата од лицето. Оставете да отстои половина час, а потоа измијте со топла вода.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       


За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар