Кажете им збогум на крлежите: Направете природен спреј против опасните паразити

Кажете им збогум на крлежите: Направете природен спреј против опасните паразити

Со доаѓањето на топлите температури, сѐ повеќе време поминуваме во природа, уживајќи во свежиот воздух и надворешните активности. Но, уживањето може да ни го нарушат крлежите, паразити кои се хранат со крвта на животните и човекот. Тие може да пренесат заразни болести, вклучувајќи ги и оние кои се заеднички и за луѓето и за животните.

1-kazhete-im-zbogum-na-dosadnite-krlezhi-napravete-priroden-sprej-protiv-opasnite-krlezhi-www.kafepauza.mk_

За да спречите крлежите да ви се завлечат под кожата, самите можете да направите природен спреј против овие паразити што се нанесува на облеката. Рецептот го осмислил ароматерапевтот Саша Радуловиќ, кој ја испробал неговата делотворност.

Потребни состојки:
  • 50 капки цитронелово етерично масло
  • 50 капки етерично масло од лимонов еукалиптус
  • 50 капки пачулово етерично масло
  • 100 милилитри 70% алкохол етанол или хидролит смил
Начин на подготовка:

Сите состојки ставете ги во шише со спреј пумпа, добро протресете ги и испрскајте ја облеката.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Комуникативна, весела, оптимистички настроена. Обожава книги, музика, филм и приказни кои инспирираат. Сака да пие кафе, па макар и сама. Верува во себе и во своите можности, бидејќи кој не се обидел - не успеал!

Поврзани содржини

Остави коментар