Како да направите топло чоколадо од Нутела?

Наградете се себеси со топло чоколадо од вашиот омилен крем – Нутела

Како да направите топло чоколадо од Нутела

Потребни состојки:
  • 3 големи лажици Нутела
  • 320 милилитри млеко
Начин на подготовка:

Вклучете ја ринглата на средна температура и во тенџере за готвење додадете ја Нутелата и 80 милилитри млеко и добро промешајте. Потоа додадете уште 240 милилитри млеко и зголемете ја температурата на ринглата до средно висока. Мешајте сè додека мешавината не се згусне. Откако ќе завршите, сипете го топлото чоколадо во вашата омилена чаша и по ваш избор потопете маршмелоу или шлаг пена со дробено пеперминт-стапче.

Како да направите топло чоколадо од Нутела?

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар