Инстаграм профили кои ќе ви помогнат да се храните здраво (и вкусно!)

Денес ви откриваме 5 занимливи Инстаграм профили со кои никогаш нема да размислувате што да подготвите за појадок, ручек и вечера или како да ги изненадите вашите гости. Освен убавите фотографии на профилите кои можете да ги погледнете, ќе пронајдете и вкусни и здрави рецепти.

1-5-instagram-profili-so-koi-kje-se-hranite-zdravo-i-vkusno-www.kafepauza.mk_

@livegreenhealthy

Девојката која се вика Џени Леи, живее во Њујорк и го води овој Инстаграм профил за здрава храна каде што собира рецепти од целиот Интернет. Џени дури издаде и електронска книга „Detox“ во која мотото гласи: „Не јадете помалку, јадете подобро“. На овој профил можете да пронајдете рецепти за хранливи салати од филмовите, сите видови тестенини, сендвичи за појадок и пици за голема група пријатели.

3-5-instagram-profili-so-koi-kje-se-hranite-zdravo-i-vkusno-www.kafepauza.mk_

@thedelicious

Инстаграм профилот и блогот со убаво име „The delicious life“ го води Сара Џеј Џим, која ве повикува да се храните здраво секојдневно. Нејзиниот профил не е само збирка рецепти, туку тоа се композиции со најдобрите традиции од холандскиот живот. Ако планирате да го изненадите вашето друштво во блиска иднина, секако проверете го овој профил во кој ќе можете да пронајдете многу рецепти.

7-5-instagram-profili-so-koi-kje-se-hranite-zdravo-i-vkusno-www.kafepauza.mk_

@nutritionstripped

Експертот за нутриција и диети, Мкел Хил, го води блогот на кој ја споделува својата филозофија за здрава исхрана во форма на рецепти за вкусни залаци и корисни слатки, како што се кокосови бонбони и палачинки од боровинка.

4-5-instagram-profili-so-koi-kje-se-hranite-zdravo-i-vkusno-www.kafepauza.mk_

@iquitsugar

Блогерката Сара Вилсон повикува на откажување од шеќерите и придржување до осум неделната програма за исхрана. За сите новости оваа девојка зборува на својот Инстаграм профил, каде што ќе пронајдете рецепти за корисни печива со цимет или грчка пита.

5-5-instagram-profili-so-koi-kje-se-hranite-zdravo-i-vkusno-www.kafepauza.mk_

@sproutedkitchen

Љубовниот пар, Хугх и Сара Форте, водат блог со рецепти во кои најчесто се користат сезонски земјоделски производи. Тие имаат две деца, главни експерти за мајчините специјалитети во кујната. Страницата содржи детални упатства, а посебно внимание е посветено на појадокот за кој ќе пронајдете многубројни рецепти. Без разлика дали барате домашна гранола или залаци како од филмовите. Во 2012 година, семејството Форте издало и готвач во кој се состојат вегетаријански рецепти.

6-5-instagram-profili-so-koi-kje-se-hranite-zdravo-i-vkusno-www.kafepauza.mk_

Кога сме кај здравата храна, погледнете го овој Инстаграм профил кој ќе ве натера да се заљубите во овошјето на прв поглед.

За авторот
Комуникативна, весела, оптимистички настроена. Обожава книги, музика, филм и приказни кои инспирираат. Сака да пие кафе, па макар и сама. Верува во себе и во своите можности, бидејќи кој не се обидел - не успеал!

Поврзани содржини

Остави коментар