Инспирација за утрешниот ден: Будистички учител ги споделува тајните за исполнет живот

Инспирација за утрешниот ден: Будистички учител ги споделува тајните за исполнет живот

„Можете да освоите илјадници луѓе во илјадници битки, но најголемата победа е кога ќе се победите самите себеси.“ – Буда

Можеме да научиме многу од мудростите на будистичките учители, а овој пат станува збор за учењето на Атис Дипанкар Шријнан, кој ја споделува со нас најголемата врлина на човекот. Прочитајте ги неговите зборови и дозволете си малку време за да разберете што тој сака да ни каже. Откако ќе сфатите, ќе ја дознаете и тајната за исполнет живот.

Инспирација за утрешниот ден: Будистички учител ги споделува тајните за исполнет живот

Најголемиот успех е несебичноста.

Најголемата вредност е самоконтролата.

Најголемиот квалитет е да знаете како да им служите на другите.

Најздравото нешто е да знаете како да не дозволите светот да управува со вашето битие.

Највеликодушната постапка е да не се врзувате.

Најголемото добро е да имате мирен ум.

Најголемото трпение е скромноста.

Најисплатливиот напор е да не се фокусирате на резултатите.

Најголемата мудрост е да видите подалеку од тоа што го гледаат очите.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар