Готови за 15 минути: Тестенини со брокула и лимон идеални за топлите денови

Готови за 15 минути: Тестенини со брокула и лимон идеални за топлите денови

Кога температурите се високи, сите сакаат да го сведат на минимум времето поминато пред шпоретот. Секоја идеја за брз и хранлив ручек е добредојдена, а еден од предлозите е тестенини со брокула што се подготвуваат за 15 минути.

Готови за 15 минути: Тестенини со брокула и лимон идеални за топлите денови

Потребни состојки (за 4 порции):

 • 1/2 кг кратки тестенини по желба
 • 2 лажици маслиново масло
 • 1 лажица несолен путер
 • 1/2 кг брокула, крупно исечкана
 • 2 чешниња лук, ситно сечкани
 • рендана кора и сок од 1 лимон
 • 120 мл слатка павлака
 • 45 грама рендан пармезан
 • сол и црн пипер
 • 65 гр борови ореви
 • 3 лажици сечкан свеж босилек

Начин на подготовка:

1. Ставете ги тестенините во зовриена солена вода и варете ги според упатството на пакувањето.

2. Додека се варат тестенините, загрејте ги маслиновото масло и путерот во голема тава на средно-висока топлина. Додајте ја брокулата и пржете околу пет минути. Додајте ги лукот, кората од лимон и сокот и пржете околу една минута.

3. Додајте ја павлаката и оставете да зоврие на средна топлина. Додајте го пармезанот.

4. Исцедете ги тестенините и додајте ги во сосот. Зачинете со сол и црн пипер. Декорирајте со борови ореви и босилек.

Погледнете како да ги направите овие тестенини со фета и уживајте во неверојатниот вкус.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар