Експертите советуваат: Како да го спречите настанувањето на болести?

Експертите советуваат: Како да го спречите настанувањето на болести?

Никој не сака да биде болен, но за среќа постојат многу начини на кои можете да се заштитите од болестите. Денес постојат над 200 видови рак кои убиваат над 8 милиони луѓе годишно. Со цел да го зачувате вашето здравје, да се заштитите од ракот и да ги спречите и најтешките болести, следете ги советите на експертите.

Експертите советуваат: Како да го спречите настанувањето на болести?

Кажете „Не“ на:

 • Рафинирано масло
 • Газирани пијалаци
 • Храна од микробранова печка
 • Мамографија пред првото породување (дури и ако е навистина потребна)
 • Тесни градници
 • Алкохол
 • Готова замрзната храна
 • Вода од замрзнувач и пластични шишиња
 • Пилули за контрацепција
 • Дезодоранси (особено избегнувајте да ги нанесувате по бричење)
 • Шеќер во која било форма

Кажете „Да“ на:

 • Зеленчук
 • Мед (како замена за шеќер)
 • Протеини од зеленчук (грав наместо месо)
 • 2 чаши вода на празен желудник, и тоа пред да ги измиете забите
 • Топла храна, а не врела
 • Здрави сокови: измешајте алое вера, ѓумбир, целер, ананас и магдонос и испијте го сокот на празен стомак
 • Секој ден консумирајте свежи моркови или свеж сок од моркови

Уште неколку совети:

 • Никогаш немојте да пиете чај од пластични чаши.
 • Немојте да пиете или да јадете нешто врело од пластична амбалажа.
 • Не загревајте ја храната во микробранова печка, особено ако храната е во пластичен сад. Кога пластиката е изложена на топлина, од неа се ослободуваат хемиски компоненти кои можат да предизвикаат дури 52 разни видови рак.
 • Избегнувајте да јадете тешка храна после 17 часот.
 • Пијте многу вода наутро, а помалку навечер.

Погледнете и кои се болестите што ги предизвикува долгото седење.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар