Едно авокадо неделно го намалува ризикот од срцев удар за 20%!

Едно авокадо неделно го намалува ризикот од срцев удар за 20%!

Според истражувачите од Харвард, замената на половина порција јајца, сирење, јогурт и преработено месо со авокадо би можела да има големо влијание врз нашата исхрана.

Едно авокадо неделно го намалува ризикот од срцев удар за 20%!

Консумирањето на само едно авокадо неделно го намалува ризикот од срцеви заболувања за околу 20 проценти, открива најновата научна студија.

Учесниците во студијата биле прашани за нивната исхрана и морале да пополнат прашалници за да се утврди колку често јаделе одредени работи на почетокот на студијата, а потоа ги пополнувале анкетите еднаш на секои четири години.

Во текот на 30 години, меѓу испитаниците имало 9.185 срцеви и 5.290 мозочни удари. Резултатите од студијата заклучиле дека честото консумирање авокадо е поврзано со намалување на ризикот од кардиоваскуларни болести кај субјектите од двата пола за 16 и 22 проценти.

Освен тоа, внесот на незаситени масти од растително потекло може да го подобри квалитетот на исхраната и е важна компонента во превенцијата од кардиоваскуларни болести.

Авокадото е одличен извор на влакна, витамини Ц, Е, К, Б5 и Б6, како и рибофлавин, ниацин, фолна киселина, магнезиум и калиум. Здравите масти во овошјето, исто така, помагаат при губење на тежината со тоа што ве одржуваат сити подолго време.

Откако прочитавте за ова истражување, можеби ќе сакате да прочитате и која е разликата меѓу маслиново и авокадово масло.

Извор: citymagazine.danas.rs


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Вљубеничка во книжевноста, музеите и патувањата. Исто како и Борхес, рајот си го замислува како огромна библиотека.

Поврзани содржини

Остави коментар