Дознајте која е единствената „вештина“ што гарантира незаборавен секс

Неверојатна хемија, извонредни вештини, физичка издржливост и оргазам. Според многумина, ова се четирите „состојки“ од кои зависи успешниот секс. Меѓутоа, изгледа дека ова мислење е сосема погрешно.

Дознајте која е единствената „вештина“ што гарантира незаборавен секс

Експертите тврдат дека постои само една работа што гарантира вистинско сексуално задоволство, а тоа е целосната преданост. Главните елементи што ја сочинуваат целосната преданост е концентрацијата во текот на сексуалниот однос, чувството на длабока еротска блискост, добрата комуникација, искреност и желба за причинување задоволство.

Неодамнешните истражувања откриле дека многу луѓе не обрнуваат големо внимание на самиот оргазам, бидејќи сексот може да е лош без разлика дали сте го достигнале врвот или не. Поголемо внимание се обрнува на таканаречената оптимална сексуалност и идејата дека сексот може да биде непресушен извор на задоволство и без оргазмот.

Поголемиот дел од испитаните парови изјавиле дека најважниот елемент на сексуалното искуство е целосната преданост, бидејќи таа подразбира меѓусебна почит, прифаќање и нежност. Изгледот, телото и техниката се на дното од листата на приоритети, бидејќи добрите партнери доаѓаат во сите форми и големини, а вештините зависат од искуството.

Мора да признаеме дека сето ова звучи логично и покрај тоа што можеби целосно ќе ни го смени сфаќањето за сексот.

Доколку сакате да го подобрите вашиот сексуален живот, дознајте која е најголемата грешка за време на сексот што им се случува на сите.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Писателот во нејзината глава вели: Дај ми англиска книжевност. Дај ми урбан апсурд и егзистенцијализам. Дај ми мистерии за човечката психа. Дај ми театар и џез како терапија.

Поврзани содржини

Остави коментар