Домашен рецепт за кокосово млеко

Домашен рецепт за кокосово млеко

Едноставен рецепт кој штеди пари

(1) Domashen-recept-za-kokosovo-mleko-www.kafepauza.mk

Потребни состојки за 1 литар млеко:
  • 200 грама кокос (рендан, од пакетче)
  • 1 литар вода
Начин на подготовка:
  1. Ставете ги водата и кокосот во блендер и мешајте 1-2 минути. Потоа процедете ја течноста.
  2. Претурете ја течноста во тенџерче и ставете ја на слаб оган 2-4 минути, мешајќи цело време. Не дозволувајте да почне да врие. Потоа тргнете го садот од оган и повторно процедете ја течноста.

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Го интересираат општествените науки и сето она што ја истражува повеќедимензионалноста на светот и човековото однесување, но од тоа само правото му е професија. Вљубеник во филмот, фотографијата, читањето и сите спортови на овој свет. Пишувањето му е задоволство кое му овозможува да биде во контакт со нив секој ден.

Поврзани содржини

Остави коментар