Дали знаевте дека самосожалувањето негативно влијае врз вашето здравје?

Дали знаевте дека самосожалувањето негативно влијае врз вашето здравје?

Сигурно сте почувствувале самосожалување барем еднаш во животот, особено во моментите кога сте биле повредени, навредени или разочарани од луѓето. Но, самосожалувањето е комбинација од негативни чувства и може негативно да влијае на менталното и физичкото здравје. Тоа се моментите кога се убедувате себеси дека нема понесреќен од вас во овој момент. Ако се соочите со секој предизвик со овој став, постои ризик самосожалувањето да стане навика.

Дали знаевте дека самосожалувањето негативно влијае врз вашето здравје?

Познатиот психијатар Михаил Виноградов истакнува дека самосожалувањето може да се претвори во крајно негативно зависно однесување. Човек брзо станува зависник од тоа – како и со секоја лоша навика.

Ваквото однесување може негативно да влијае на менталното здравје, па дури и да стане еден од предизвикувачите на депресија. Наместо да паничите и да се самосожалувате во моментите на стрес, важно е да се активирате и да се потсетите на сите мали победи што веќе сте ги постигнале, да се обидете да најдете решенија.

Имунолошкиот систем на нашето тело е многу чувствителен на стрес. Познато е дека со депресија, на пример, општиот имунитет може значително да се намали. Честата изложеност на стрес и самосожалување може да го загрози имунитетот, може да доведе до настинки и болки. Самосожалувањето е поврзано и со анксиозност, па може да се појават симптоми како ладна пот, забрзано чукање на срцето, намалена енергија, неразумни стравови…

Прекумерното самосожалување може да го зголеми ризикот од проблеми со дигестивниот систем (гастритис и чир на желудникот), депресивно расположение, низок крвен притисок, намален имунитет и слаба отпорност на инфекции…

Затоа, важно е покрај физичкото здравје да не се занемарува и менталната хигиена и да не се игнорираат стресот и промените во однесувањето и расположението. Доколку забележите какви било симптоми, неопходно е да се консултирате со специјалист.

Откако прочитавте за негативното влијание на самосожалувањето, можеби ќе сакате да прочитате и кои 10 непријатни знаци покажуваат дека не преземате ништо за да си го подобрите животот.

Извор: sensa.mondo.rs


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Вљубеничка во книжевноста, музеите и патувањата. Исто како и Борхес, рајот си го замислува како огромна библиотека.

Поврзани содржини

Остави коментар