Чоколадни рум коцки: Вкусен и брз десерт за вистинските љубители на слатките

Чоколадни рум коцки: Вкусен и брз десерт за вистинските љубители на слатките

Доколку немате идеја како да го збогатите денешното мени, тогаш одлучете се за овие сочни чоколадни рум коцки кои совршено ќе го заокружат секој оброк

Чоколадни рум коцки: Вкусен и брз десерт за вистинските љубители на слатките

Потребни состојки:
  • 280 грама путер
  • 280 грама шеќер
  • 8 јајца
  • 280 грама чоколадо
  • 280 грама брашно
  • 125 милилитри рум
  • 350 грама шеќер во прав
Начин на подготовка:

Сматете ги јајцата, шеќерот и путерот во пена и растопете го чоколадото на пареа. Посејте го брашното, па наизменично со чоколадото додадете го во јајцата. Тестото рамномерно ставете го на плех обложен со хартија за печење. Печете го колачот на 180 степени. Во меѓувреме, сматете ги румот и шеќерот. Извадете го колачот од рерната и потоа прелијте го со сматениот рум. Колачот исечете го на коцки со размер 3×3 сантиметри.

Совет: За подобра арома, додадете цимет или кардамом. Доколку колачите се наменети за деца, или пак не сте голем љубител на рум, тогаш шеќерот во прав сматете го со вода.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Новинар. Самопрогласен актер. Џедај. Животна форма еволуирана да живее од филмови, видеоигри, музика, хумор и технологија. Хоби и рекреација: Појадок, ручек, вечера.

Поврзани содржини

Остави коментар