Чоколаден тост со путер од кикирики

За појадок, вечера или ужина, овој чоколаден тост ќе ви покаже дека комбинацијата од чоколаден крем и путер од кикирики е совршена, а бананата само ќе го надополни ефектот. Направете го кога сте во брзање, кога не знаете што благо да јадете или кога не можете да му најдете соодветна примена на путерот од кикирики. Верувајте, ова е тост кој нема да го направите само еднаш.

Потребни состојки:
 • 2 парчиња леб
 • 2 големи лажици путер од кикирики
 • пола банана
 • 60 г чоколадо за готвење
 • 1 лажица стопен путер
Начин на подготовка:

Двете парчиња леб намачкајте ги со путер од кикирики.

Чоколаден тост со путер од кикирики

Половина од чоколадото за готвење грубо исечете го со нож, а другата половина ситно изрендајте ја. Исечете ја бананата ја на 4 тркалца кои ќе ги распоредите врз едното парче леб. Врз бананата, ставете го грубо исецканото чоколадо, а останатите рендани трошки распоредете ги подеднакво на двете лепчиња.

Чоколаден тост со путер од кикирики

Преклопете ги парчињата леб внимателно. Горното парче намачкајте го со растопениот путер и ставете го на тостер или на тефлонско тавче (за палачинки) ако немате тостер. Почекајте чоколадото да почне да се топи. Потоа превтрете го тостот на другата страна и намачкајте го другото парче леб со путер. Кога тостот ќе добие убава златна боја, исечете го на два тријаголници.

Чоколаден тост со путер од кикирики


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот

Поврзани содржини

 1. Sanja Reply

  kade moze da se najde puter od kikiritki? i kolku pari e od prilika?

  • Теодора Трповска Reply

   Sanja, путер со кикирики има во секој поголем маркет. Во тинекс, на пример има на Svislion и чини 60 денари.

 2. Anomis Reply

  segde moze da najdes =] ali eve u vero ili ramstor mora da ima i ne e mn pari, ama nema da zazalis ako go kupis =] ja taka so lazica si go jadam hahah mn e ubav,

 3. kralja Reply

  ima i makedonsko proizvodstvo…na vitaminka mislam deka e!!!

 4. Ljuljo Reply

  na vitaminka e 54 denara u tinkes. U vero e poskap

 5. Sanja Reply

  A kolku kalorii e sevo ova? Posto mi izgleda kako kaloricna bomba 🙂

  • m... Reply

   mnoguuuuuu 😀

  • Нутриционизам Reply

   Многу калории има путерот на кикирики така да отприлика во 2 лепчиња би требало околу 900 калории да има.

   • m... Reply

    Токму така…!

 6. Диме Reply

  Пробано…. и убо ама 1 тост за двајца е доволно два се Многу многу

 7. Роза Reply

  а може ли без банана ???
  сакам да направам ама моментално немам банана дома,незнам дали ќе биде убаво така

  • Кафе пауза Reply

   Како и за секој рецепт, јадењето најубаво излегува кога ќе се употребат сите состојки. Бананата го разбива тешкиот вкус од чоколадото и путерот од кикирики и го му дава посебен шмек.

 8. kikooo Reply

  i mene mnogu mi se dopaga jas sekoj den po edno toshce si nosam vo ucilishte…uhhhhu

 9. Наташа Reply

  Одлична комбинација на состојки. Денес ќе правам по втор пат, во право бевте дека ова не е нешто што ќе го пробаш еднаш. 🙂 Фала за рецептот!

 10. Sanja Reply

  Eee jas duri sega go vidov ovoj recept i bas gi imam site sostojki, ke go probam utre za dorucek! 🙂

Остави коментар