Чоколаден колач од тетрапак - без брашно и без печење

Чоколаден колач од тетрапак – без брашно и без печење

Еве како да го направите наједноставниот, но фантастичен десерт, чија подготовка ќе бара минимален напор. Потребни ви се само неколку состојки и 1 празен тетрапак од млеко или сок.

Чоколаден колач од тетрапак - без брашно и без печење

Потребни состојки:

  • 500 мл млеко
  • 100 грама шеќер
  • малку сол
  • 30 грама какао во прав
  • 90 грама црно чоколадо
  • 10 грама агар агар
  • 20 мл вода
  • кокосово брашно за украсување
  • празен тетрапак

Начин на подготовка:

Во тенџере турете 400 мл млеко, додајте 100 грама шеќер и малку сол и ставете да се вари на тивок оган.

Во друг сад измешајте 100 мл млеко, 30 грама какао во прав, измешајте добро и додајте ја смесата во тенџерето.

Додајте 90 грама црно чоколадо.

Измешајте 10 грама агар агар со 20 мл вода, додајте ги во тенџерето и промешајте.

Турете ја добиената течност во тетрапак и ставете ја во фрижидер 2-3 часа.

Кога ќе се излади, извадете го колачот од картонот и посипете го со какао и кокосово брашно.

Погледнете како да ги направите овие едноставни сочни колачиња со вкус на бадем.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар