Чоколаден десерт готов за помалку од 10 минути

Чоколаден десерт готов за помалку од 10 минути

Кога ви се јаде нешто благо, а немате многу време за подготвување, чоколадниот мус е совршениот десерт

chokoladen-desert-gotov-za-pomalku-od-10-minuti-kafepauza.mk


Потребни состојки:
 • 300 г квалитетно чоколадо
 • 3 јајца
 • 50 г шеќер
 • 1 лажица какао
 • 300 мл слатка павлака
Начин на подготовка:
 1. Чоколадото стопете го во микробранова, а слатката павлака изматете ја така за да добиете цврст шлаг.
 2. Изматете ги јајцата со шеќерот додека да добиете многу светла нијанса, па додадете го какаото, а потоа и стопеното чоколадо.
 3. Сè добро изматете, па помешајте ја чоколадната смеса со шлагот.
 4. Сервирајте ја добиената чоколадна пена во чаши и по желба украсете ја со шлаг и рендано чоколадо.

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

 1. ### Reply

  Koga imash 300 gr kvalitetno cokolado i nemas mn vreme sigurno nema da pocnes da go prais ova -.-

Остави коментар