Чизкејк со јагоди: Утринска фантазија во чаша готова за 10 минути

Искористете ја сезоната на јагодите и заблажете си ја душата!

Потребни состојки:
  • 125 грама маскарпоне
  • 150 грама јагоди
  • 4 тврди бисквити
  • 1 лимон
  • 1 лажица кристален шеќер
  • 1 лажица шеќер во прав
  • 1 лажица путер
Начин на подготовка:

Загрејте ги исчистените јагоди, кристалниот бел шеќер со 1 лажица лимонов сок во тенџере. Мешајте додека не се растопи шеќерот и додека не омекнат јагодите. За ова ќе ви бидат потребни 3-4 минути.

Здробете ги бисквитите во ситен прав и потоа измешајте ги со стопениот путер. Распоредете ја добиената смеса во две чаши и втиснете ја на дното.

Нежно измешајте го маскарпонето со преостанатиот лимонов сок и шеќерот во прав.

Врз слојот од бисквити во чашите ставете ја прво смесата со маскарпонето, а потоа и кремот од јагоди. Послужете веднаш!

Добар апетит.

Барате уште побрз рецепт? Пробајте го и овој мини чизкејк што се подготвува за само 5 минути.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар