Благотворна облога за лекување на болката во коските и зглобовите

Благотворна облога за лекување на болката во коските и зглобовите

Рускиот писател Генадиј Петрович Малахов, во својата книга Прирачник за самолекување забележал и една многу благотворна облога за лекување на болката во коските и зглобовите. Рецептот е многу едноставен, а состојките веројатно веќе ги имате дома. Болките би требало да исчезнат многу брзо, а облогата треба да се подготви и стави навечер пред спиење.

blagotvorna-obloga-za-lekuvanje-na-bolkata-vo-koskite-i-zglobovite-kafepauza.mk

Потребни состојки:
  • Мед
  • Брашно
  • Јаболков оцет
  • Вотка или ракија
Начин на подготовка:

Измешајте ги сите состојки во еднакви количини, зависно колкава облога ви е потребно да добиете. Од состојките замесете тесто. По потреба додадете повеќе брашно за да добиете хомогена смеса.

Начин на користење:

Тестото развлечете го или обликувајте го како лепче и ставете го на болното место. Врз него ставете целофанска фолија, па прицврстете ја облогата со памучна ткаенина. Така легнете да спиете.

Рок на користење:

Облогата се користи само еднаш и наутро се фрла. Тогаш веќе ќе почувствувате олеснување на болките и подобра подвижност на болните зглобови.

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

Остави коментар