„Атом“: Популарно мезе во турската кујна

„Атом“: Популарно мезе во турската кујна

Ова мезе е наречено „Атом“ затоа што се прави со најлутите пиперки од турската кујна. Како што можеби знаете, консумирањето лути пиперки има ефект на зајакнување на апетитот и поради оваа причина повеќето од рестораните нудат „Атом“ мезе во своето мени.

„Атом“: Популарно мезе во турската кујна

Потребни состојки:

  • 500 милилитри јогурт/павлака
  • 1 чешне лук, мелен или по вкус
  • 1 лажица маслиново масло
  • 1 лажица путер
  • 5 суви и лути пиперки

Начин на подготовка:

  1. Ставете го јогуртот во сад и додадете го мелениот лук. Потоа, измешајте ги добро.
  2. Ставете путер и маслиново масло во тава и мешајте додека путерот не се стопи добро. Потоа додадете ги сувите пиперки и пржете околу 1-2 минути на средна топлина.
  3. Распределете ја смесата со пиперките врз јогуртот рамномерно со лажица. Уживајте!

Можеби ќе сакате да го пробате и овој рецепт за јајла чорба со јогурт.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар