Апстиненцијата од алкохол го скратува животот

Според едно долгогодишно истражување, луѓето кои секојдневно пијат алкохол, значително си ги намалуваат шансите да умрат помлади, за разлика од оние кои тотално го избегнуваат.
Апстиненцијата од алкохол го намалува животниот текИстражувањето се вршело на мажи на возраст од 55 до 65 години, во временски период од 20 години и било водено од психологот Чарлс Холохан од Тексашкиот универзитет во Остин. Тој открил дека стапката на смртност била поголема кај оние кои никогаш не пробале ни голтка алкохол, помала кај оние кои редовно пијат многу и најмала кај оние кои пијат умерено. Од 1.824 учесници во студијата, починале само 41% од умерените пијачи, за разлика од 69% од оние кои никогаш не пробале алкохол. Оние кои редовно пијат алкохол во големи количини се нашле во средината, со смртна стапка од 60%.
Апстиненцијата од алкохол го намалува животниот текМожното објаснување за овој резултат е тоа што, алкохолот претставува одличен конектор на социјалните случувања, а добрите социјални поврзувања се многу важни за одржување на менталното и физичкото здравје. Апстинентите покажувале знаци на депресија, за разлика од нивните „колеги“.


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Дипломиран новинар со широк спектар на интереси. Љубител на ТВ серии, фудбал и Цедевита. Статистичар по природа и страстен фан на Јувентус и Роџер Федерер.

Поврзани содржини

Остави коментар