„Антиејџ“ исхрана: 9 намирници кои го подмладуваат организмот

„Антиејџ“ исхрана: 9 намирници кои го подмладуваат организмот

Оксидативниот стрес во вашиот организам е предизвикан од влијанието на слободните радикали, кои исто така предизвикуваат и стареење. Колку е поголем овој стрес, толку поголем ризик имате за заболувања и нарушувања како што се деменцијата или хроничните болести. Затоа, пред да направиме што било, треба да започнеме со промени во исхраната.

„Антиејџ“ исхрана: 9 намирници кои го подмладуваат организмот

Здравите и свежи состојки се нашиот најдобар сојузник против стареењето. Исхраната треба да биде богата со антиоксиданси, витамини, минерали и антивоспалителни супстанци. Тие помагаат нашиот организам да се подмлади и регенерира однатре, а со тоа се подобрува и работата на мозокот, срцето, зглобовите и мускулите. Сите влијанија на здравата исхрана се случуваат „под кожа“, па затоа и можат да се видат токму на неа. Вашиот тен ќе добие здрав сјај и ќе се намалат брчките и дисколорациите.

Затоа, во вашата секојдневна исхрана вклучете ги овие намирници:

1. Јатки

„Антиејџ“ исхрана: 9 намирници кои го подмладуваат организмот

Тие се богати со здрави масти кои го чуваат срцето и заштитуваат од карциноми и дијабетес. Постојат и научни факти дека јатките помагаат во зачувување на виталноста на нервните клетки и мозокот. Секој ден изедете количина јатки колку што собира вашата дланка. Можете да изберете ореви, бадеми, лешници, бразилски ореви, индиски ореви или макадамија или пак нивна комбинација.

2. Смокви

„Антиејџ“ исхрана: 9 намирници кои го подмладуваат организмот

Ова овошје најдобро успева во делови каде влијание има медитеранската клима. Смоквите се богати со флавониди и полифеноли кои освен што го штитат здравјето, ја чуваат и нашата убавина. Долго време смоквата се смета за овошје на младоста и виталноста. Диеталните влакна помагаат за подобро варење и побрзо исфрлање на отпадните материи од телото. Благодарение на антиоксидансите, ги чува клетките млади и витални. Можете да ги јадете и свежи и сушени.

3. Боровинки

„Антиејџ“ исхрана: 9 намирници кои го подмладуваат организмот

За боровинките често се вели дека се хранлива бомба од витамини и минерали собрана во зрна. Тие помагаат да се обноват клетките, но и да бидат поиздржливи при изложување на сонце. Состојката антоцијанин, која всушност ја дава нивната боја, ефикасно се бори против оксидативниот стрес во организмот. Тие го стимулираат и лачењето на допамин, за подобро расположение и памтење. Препорачана доза е околу половина шолја за кафе. Набавете поголема количина и чувајте ги замрзнати, за да ги имате преку целата година.

4. Калинки

„Антиејџ“ исхрана: 9 намирници кои го подмладуваат организмот

Ова овошје изобилува со витамин Ц и ја штити кожата од влијанието на сонцето. Сокот од калинка е одличен во надоместување на дел од штетата која ја направиле слободните радикали. Содржи и пуникалагин, соединение кое има големо антиоксидативно дејство, но и помага да се зачува колагенот во организмот, а со тоа ја заштитува и младоста.

Уште пет намирници на следната страница


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Голем љубител на „Star Wars“ и трилер-романи. И многу сакам мачки!

Поврзани содржини

Остави коментар