9 работи што ќе му се случат на вашето тело ако почнете да јадете по 2 јајца на ден

9 работи што ќе му се случат на вашето тело ако почнете да јадете по 2 јајца на ден

Корисните својства на јајцата од кокошка постојано се под лупа. Луѓето долго го консумираат овој продукт кој сега е докажано дека е уникатен во неговиот состав, и тоа на различни начини. Погледнете ги резултатите од неодамнешни истражувања за придобивките на јајцата од кокошка. Истражувањата покажале дека 2-3 јајца е оптималната дневна доза.

SONY DSC

1. Вашиот мозок е под заштита од холин

(1)9-raboti-koi-kje-mu-se-sluchat-na-vasheto-telo-ako-pochnete-da-jadite-po-2-jajca-na-den-kafepauza.mk

Фосфолипидите, што ја овозможуваат нормалната комуникација на мозочните клетки, се составени од холин. Медицински е докажано дека овој витамин е најважен за материјата од која е изграден мозокот. Ако јадете по 2 јајца на ден, вашето тело добива доволно од оваа хранлива материја. Недостатокот од холин може да доведе до намалување на меморијата.

2. Видот се заштитува благодарение на лутеинот

(2)9-raboti-koi-kje-mu-se-sluchat-na-vasheto-telo-ako-pochnete-da-jadite-po-2-jajca-na-den-kafepauza.mk

Новите истражувања покажале дека јајцата од кокошка се полни со лутеин. Оваа супстанца е одговорна за јасен и остар вид. Кога има недостаток од лутеин, во очите може да настанат штетни проблеми и да се намали видот.

3. Витаминот Д помага при апсорбирањето калциум

(3)9-raboti-koi-kje-mu-se-sluchat-na-vasheto-telo-ako-pochnete-da-jadite-po-2-jajca-na-den-kafepauza.mk

Ако му понудите некому да изеде една лажица рибино масло или да изеде варено јајце, поголемиот дел од луѓето ќе го одберат второто. Особено кога ќе дознаат дека количината на витаминот Д е иста и во двете опции. Исто така, научниците нашле начин да го зголемат количеството на витаминот Д во јајцата со тоа што ги хранат кокошките со посебни додатоци. Витаминот Д помага при апсорбирањето на калциумот и ги зајакнува вашите коски и заби.

4. Витаминот Б комплекс ги штити кожата, косата и црниот дроб

(4)9-raboti-koi-kje-mu-se-sluchat-na-vasheto-telo-ako-pochnete-da-jadite-po-2-jajca-na-den-kafepauza.mk

Биотинот, витаминот Б12 и некои протеини се клучни за зајакнување на косата и кожата. Фосфолипидите кои се наоѓаат во јајцата од кокошка го поттикнуваат елиминирањето на токсините од црниот дроб.

Продолжува на следната страница…


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар