9 прашања до откривање која е вашата кариера од соништата

Овие девет прашања ќе ви помогнат преку самонабљудување да сфатите колку сте задоволни од она што го работите сега и дали и што би сакале да работите доколку не сте задоволни од тоа. Нема да ви дадат совет за тоа како да ја промените кариерата, но откако ќе ги одговорите и ќе размислите за нив, ќе можете да го разберете вашето ниво на задоволство и вашите перспективи. Со тоа веќе сте го направиле првиот чекор до толку потребните промени, доколку таква потреба постои.

9 прашања до пронаоѓање која е вашата кариера од соништата

  1. Кога би можел да бирам со кој пријател да го сменам работното место, би го/ја избрал _______________, затоа што _______________.
  2. Отсекогаш сум се прашувал/а како е да се биде _______________. Тоа ме интересира затоа што _______________.
  3. Ако бев образован на тоа поле, сигурно би пробал _______________, затоа што _______________.
  4. Да можев утре повторно да се запишам на факултет, би студирал _______________, затоа што _______________.
  5. Колегите и пријателите ми велат дека сум добар во _______________, затоа што _______________.
  6. Кај мојата работа најмногу го сакам тоа што _______________, затоа што _______________.
  7. Кога шефот би ми дозволил, на работа повеќе би се занимавал со _______________, затоа што _______________.
  8. Кога би имал „слободна сабота“ за да работам што било, би избрал/а _______________, затоа што _______________.
  9. Кога ќе се пензионирам би сакал/а да бидам запаметен/а по _______________, затоа што _______________.

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Го интересираат општествените науки и сето она што ја истражува повеќедимензионалноста на светот и човековото однесување, но од тоа само правото му е професија. Вљубеник во филмот, фотографијата, читањето и сите спортови на овој свет. Пишувањето му е задоволство кое му овозможува да биде во контакт со нив секој ден.

Поврзани содржини

Остави коментар