9 искуства за кои никогаш не сте престари

Стареењето е неизбежен дел од животот што не можеме да го игнорираме. Но, годините никогаш не треба да ви го одредуваат животот или да ве ограничуваат. Најдобро е да верувате дека годините навистина се само број и секогаш да го негувате вашето внатрешно дете. За овие искуства никогаш не сте престари.

9 искуства за кои никогаш не сте престари

1. Учење нови вештини. Никогаш не сте престари за учење. Одржете го умот активен.

2. Вежбање. Човечкото тело е создадено за живот во движење. Прилагодете ги вежбите на вашите години, кондиција и телесна форма.

3. Слушање музика од разни периоди. Добрата музика е добра музика без разлика на кој жанр или век му припаѓа. Откривањето нови песни и изведувачи е одлично искуство за сите возрасти.

4. Танцување. Кој вели дека подиумот не е за постари од 50 години? Немојте да бидете робови на предрасудите и опуштете се на подиумот за танцување.

5. Страв. Стравот е примарна емоција и е природен одговор кога се наоѓаме во опасност или незгодна ситуација. Не слушајте ги другите. Никогаш не сте престари за да ви е страв од темница.

6. Плачење во јавност. Кога ќе ве надвладеат емоциите, понекогаш мора да попуштите. Најдобриот начин да го направите тоа е да заплачете. Нема ништо срамно во тоа.

7. Да не знаете што да направите. Стареењето не значи дека секогаш ќе ги имате сите одговори. Понекогаш нештата не излегуваат како што сте планирале и нормално е да немате план уште веднаш. Немојте да се грижите, кога-тогаш ќе го најдете решението.

8. Вљубување. Без разлика колку пати сте се вљубиле досега, никогаш не е доцна повторно да го искусите тоа. Немојте да губите верба во љубовта.

9. Следење на вашите соништа. Никогаш не е доцна да ги направите соништата реалност. Не се откажувајте од она што го сакате и дајте сè од себе да ги постигнете посакуваните цели без разлика на вашата возраст.

Знаете ли за што најмногу жалат луѓето на смртната постела?

САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       


За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар