8 видови облека кои прават вашиот стомак да изгледа поголем

8 видови облека кои прават вашиот стомак да изгледа поголем

Облеката има моќ да залажува. Таа може да направи да изгледате послаби или пак, да ви додаде некој вишок килограм, особено кога станува збор за областа околу стомакот. Непријатните стилови облека не избираат дали сте мажи или жени, па затоа, осигурете се дека во вашиот плакар ги немате овие непријателски парчиња облека што може да направат вашиот стомак да изгледа поголем отколку што навистина е.

1. Шорцеви со еластичен појас

8 видови облека кои прават вашиот стомак да изгледа поголем

Шорцевите со еластичен појас може да му додадат повеќе килограми на вашиот стомак, а тука проблемот е материјалот кој создава повеќе волумен. Ако пак навистина сакате да ги носите, тогаш барајте модели кои имаат послаби еластични појаси и полесен материјал.

2. Панталони со фалти

8 видови облека кои прават вашиот стомак да изгледа поголем

Фалтите на панталоните или здолништата доаѓаат и излегуваат од мода. Но, без разлика дали се популарни или не, тие не се добра идеја ако сакате да имате рамен стомак. Тие додаваат волумен на местата каде што не сакате, како што е областа на вашиот стомак и половината.

3. Хоризонтални ленти

8 видови облека кои прават вашиот стомак да изгледа поголем

Сигурно веќе имате слушнато дека вертикалните линии се најдобри за да создадете впечаток на повисока и потенка фигура. Па, ако сакате вашиот стомак да изгледа помал, држете се настрана од хоризонталните ленти на кошулите, блузите и фустаните.

4. Големи дезени

8 видови облека кои прават вашиот стомак да изгледа поголем

Исто како и хоризонталните ленти, така и големите дезени нема да направат да изгледате добро, затоа што тие може визуелно да го прошират просторот што го опфаќаат, па така вашиот стомак ќе изгледа поголем отколку што навистина е. Ако морате да изберете дезени, одлучете се за некои помали.

5. Патенти, џебови и набори

8 видови облека кои прават вашиот стомак да изгледа поголем

Иако овие работи може да бидат корисни и функционални, сепак, доколку можете без нив – избегнувајте ги. Тие може да го привлечат вниманието кон вашиот стомак на непријатен начин, затоа што најчесто прават оваа област да изгледа поголема отколку што навистина е.

6. Светкави материјали

8 видови облека кои прават вашиот стомак да изгледа поголем

Светкавите материјали или оние кои рефлектираат светлина, може да бидат ваш непријател кога станува збор за слабиот стомак. Најдобар пример за ова е сатенот. Иако може да ви изгледа убаво, сепак, тој ќе создаде погрешен впечаток за вашата фигура.

7. Широка облека

8 видови облека кои прават вашиот стомак да изгледа поголем

Понекогаш луѓето мислат дека со широката облека најдобро ќе може да ги сокријат проблемите околу областа на стомакот. Но, во реалноста се случува токму спротивното. Широката облека не само што не ги сокрива проблематичните делови, туку и ги нагласува истите.

8. Тесна облека

8 видови облека кои прават вашиот стомак да изгледа поголем

Исто така настојувајте да не носите и премногу тесна облека. Панталоните кои се премногу тесни околу половината ќе ви создадат непријатен ефект, а истото ќе го сторат и тесните блузи и кошули кои дополнително ќе го нагласуваат вашиот стомак. Затоа, изберете удобна облека со вистинската форма за вашето тело.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Економист во изградба, а страстен обожавател на пишаниот збор уште откако знае за себе. Смета дека животот без домашно милениче не изгледа комплетен, а кафето со многу шеќер го смета за едно најубавите утрински задоволства.

Поврзани содржини

Остави коментар